Kuchyň a koupelna
Výměna, oprava či montáž vod. baterie
Prvním krokem je uzavření přívodu vody. Nejčastější opravou bývá výměna netěsnící kartuše, např. z důvodu zanesení vodním kamenem, která se dá provést bez demontáže baterie. Páka baterie je uchycena malým šroubkem ukrytým pod plastovým krytem označujícím teplou a studenou vodu. Po odejmutí páky povolíme matici, která zajišťuje kartuš – buď originálním klíčem, nebo sika kleštěmi či nastavitelným klíčem. Myslete na to, že běžné jsou dva rozměry kartuše: průměr 35 a 40 mm.
Novou baterii volíme podle typu a rozteče, která u nástěnných baterií bývá 100 nebo 150 mm. Pro povolení a dotažení převlečných matic je vhodné použít siko kleště s plastovými krytkami, které chrání před poškrábáním chromu. Závitové spoje utěsníme pomocí lněné koudele nebo teflonové pásky.
Stojánkové baterie jsou připevněny zespodu středovým šroubem přes podložku k umyvadlu, dřezu či kuchyňské desce. Pod baterií bývají instalovány dva kohouty, kterými se dá voda před výměnou uzavřít. Na kohouty jsou namontovány tlakové hadičky, které jsou našroubované do stojánkové baterie. Při výměně doporučujeme vždy vyměnit hadičky za nové, které jsou součástí balení.